wielkość tekstu:
Kontrast:

Artykuły

Świat Seniora

Wydarzenie w Krakowie: CSR i ESG – od ludzi dla ludzi

📣 Już 13 września odbędzie się kolejna edycja wydarzenia CSR i ESG – od ludzi dla ludzi.

czytaj więcej
Świat Seniora

Srebrne jest zielone - Grey is Green

Grey is Green to internetowa amerykańska społeczność starszych osób pragnących...
czytaj więcej
Świat Seniora

Dom i bycie eko

Kiedy funkcjonujemy w domu w naszym codziennym życiu, dotykamy ekologii bezpośrednio...

czytaj więcej
Świat Seniora

Nawyki oraz eko i bio - jak to zrozumieć?

W trakcie pracy zawodowej różne szkolenia i praca nad rozwojem osobistym pokazują jak...

czytaj więcej
Świat Seniora

7 sposobów na bycie EKO

1. Nie marnuj wody. Zmywaj po zatkaniu...

czytaj więcej
Świat Seniora

Edukacja seniorów sposobem na aktywne starzenie się

Udział seniorów w różnych przedsięwzięciach edukacyjnych...

czytaj więcej
Świat Seniora

Rozważania o wykluczeniu finansowym seniorów

Średnia długość życia około na początku XIX wieku wynosiła...

czytaj więcej
Świat Seniora

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) a Seniorzy

CSR (Corporate Social Responsibility), termin, który jest obecnie...

czytaj więcej
Świat Seniora

Zmiany klimatu – korzyści dla seniorów

W artykułach popularno-naukowych pojawiają się informacje...

czytaj więcej
Świat Seniora

Bariery w działaniach środowiskowych wśród osób starszych

Pomimo potencjalnych korzyści, osoby starsze wydają się być mniej skłonne do...

czytaj więcej
Świat Seniora

Aktywność i aktywizacja seniorów

Człowiek zaczyna poznawać świat jako dziecko, a potem przez lata uczy się go odbierać i interpretować. W okresie starości mamy na koncie już wiele odegranych ról społecznych. Na każdym z etapów życia są one inne, ale te w wieku senioralnym charakteryzuje szczególna wyjątkowość. Predyspozycje do różnych aktywności związane są zarówno z naszym wiekiem, jak i miejscem zamieszkania. Oprócz okoliczności zewnętrznych, oczywistych ograniczeń, niezwykle ważna jest nasza wewnętrzna chęć i potrzeba bycia aktywnym – aby nam się chciało chcieć. 

czytaj więcej
Świat Seniora

Co właściwie oznacza „Eco Senior”?

Słownikowa definicja ekologii głosi, że „Jest to nauka zajmująca się badaniem zależności między organizmami żywymi, a środowiskiem żywym i nieożywionym”. Jednak definicja ta przez lata dynamicznie ulegała modyfikacjom. Postęp cywilizacyjny determinuje zmiany i postrzeganie każdej z kategorii naukowych. Uzależnione jest to od sytuacji geopolitycznej, gospodarczej oraz stopnia postępu w zakresie edukacji w każdym Państwie na świecie.

czytaj więcej
Świat Seniora

Postęp technologiczny w życiu seniora

Postęp technologiczny wymusza na nas zmiany w życiu codziennym. Załatwienie podstawowych spraw urzędowych lub zdrowotnych coraz częściej wymaga cyfrowych rozwiązań. Stało się to szczególnie widoczne, a zarazem przydatne w okresie pandemii koronawirusa 

czytaj więcej
Świat Seniora

Jak obudzić uśpione uczucia?

Spędziliście ze sobą parę, paręnaście czy parędziesiąt lat? Obojętność, niezrozumienie i wiele rozmaitych problemów może pojawić się w każdym momencie związku. Nie zawsze wpływ na kłopoty ma długość trwania relacji. Warto zadać sobie pytanie jak to naprawić, dla każdego jest to sprawa bardzo indywidualna.  

czytaj więcej
Świat Seniora

Gdzie szukać miłości w dojrzałym wieku?

Z ukochaną osobą u boku jest łatwiej mierzyć się z codziennymi trudnościami. W młodości poznawaliśmy wielu ludzi. W starszym wieku z reguły jesteśmy mniej aktywni. W związku z tym jest również mniej okazji do poznawania nowych osób. Przychodzi taki moment, w którym najbliższa nam osoba umiera pierwsza. Często zdarza się, że mimo starań zwyczajnie zrywamy długoletni związek. Co więc zrobić, jeśli marzy nam się ktoś równie bliski u boku? 

czytaj więcej
Świat Seniora

Rola aktywności fizycznej w życiu seniora

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku na nasz organizm. To ona umożliwia nam tak zwane pomyślne starzenie się, które polega na utrzymaniu jak najlepszego zdrowia i sprawności w późnych latach życia. Wpływa na samodzielność wykonywania obowiązków domowych i swobodne przemieszczanie się. Odpowiednia ilość ruchu stanowi podstawę profilaktyki większości chorób.  

czytaj więcej
Świat Seniora

Znaczenie relacji wnuczkowie a dziadkowie

Zagadnienie relacji wnuków z dziadkami jest bardzo ważnym elementem życia rodzinnego. Sukcesywnie dostrzega i podkreśla się rolę międzypokoleniowych więzi oraz stwierdza konieczność wspierania tych relacji. 

czytaj więcej
Świat Seniora

Czym jest wykluczenie cyfrowe?

Wykluczenie cyfrowe to poważny problem coraz częściej nas dotykający. Nazywa się je inaczej podziałem cyfrowym, wykluczeniem informacyjnym lub wykluczeniem informatycznym. Określenia te pokazują różnice między osobami mającymi dostęp do nowoczesnych technologii oraz tymi, które go nie posiadają.  

czytaj więcej
Świat Seniora

Dojrzałe miłowanie

Uczucie, jakim żywimy bliską nam osobę, jest zawsze wyjątkowe, związane ze wspólnymi przeżyciami, planami, a przede wszystkim oczekiwaniami dotyczącymi związku. Miłość nie ma ograniczeń wiekowych, jednak na różnych etapach życia jest inna 

czytaj więcej
Świat Seniora

Zmniejszanie poczucia osamotnienia u seniorów

Samotność odczuwamy w różnych momentach życia. Czasem sami znajdujemy sposoby, aby szybko się jej pozbyć. W pojedynkę nie zawsze jest to jednak możliwe. Zatem pomocy w niwelacji osamotnienia warto poszukać u innych. Niekiedy wystarczy obecność drugiego człowieka, a innym razem specjalistyczna porada psychologiczna.  

czytaj więcej
Świat Seniora

Podejmujemy walkę z samotnością

Jeśli zdecydujemy się skutecznie walczyć z samotnością, zacznijmy od wyboru najlepszego miejsca do nawiązywania kontaktów towarzyskich. Aktywność fizyczna związana z wychodzeniem z domu jest czynnikiem niezwykle ważnym w przypadku osób 60+. Kluczowy jest powód, dla którego wychodzimy z domu. Zastanówmy się nad możliwościami, jakie oferuje nasze miejsce zamieszkania. W każdej mniejszej miejscowości są dostępne małe domy kultury, w których często organizowane są wydarzenia ze statusem dedykowanym dla osób starszych. A to nie wszystko. 

czytaj więcej
Świat Seniora

Żywieniowa profilaktyka zdrowotna

Profilaktyka zdrowotna to inaczej zapobieganie chorobom oraz dbanie o utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Polega ona na zwiększaniu odporności na choroby oraz ograniczaniu wpływu szkodliwych czynników na organizm. Na wczesnym wykrywaniu pojawiających się schorzeń i szybkim podejmowaniu się ich leczenia. 

czytaj więcej
Świat Seniora

Formy aktywności fizycznej dla seniora

Codzienna aktywność fizyczna może przejawiać się w różnej formie. Są to nie tylko rekreacyjne spacery, ale i wyjście na zakupy czy przechadzka. Porządki domowe również dostarczają nam konkretnej dawki ruchu. Oczywiście, kiedy zmywamy naczynia lub przecieramy kurze, jest ona niewielka. Jednak prasowanie, zamiatanie czy mycie podłóg wymaga większego wysiłku. 

czytaj więcej
Świat Seniora

Odwiedziny samotności

Samotność to nie wybór. Niestety jest ona coraz powszechniejsza. Pojawia się zarówno u ludzi młodych, jak i u starszych. W tym zestawieniu grupa seniorów jest mocniej narażona, na odczuwanie osamotnienia. Spowodowane jest to naturalną koleją rzeczy związaną z upływem lat. Przyczyny samotności są bardzo różne.

czytaj więcej
CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS