wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

Czym jest wykluczenie cyfrowe?

Wykluczenie cyfrowe to poważny problem coraz częściej nas dotykający. Nazywa się je inaczej podziałem cyfrowym, wykluczeniem informacyjnym lub wykluczeniem informatycznym. Określenia te pokazują różnice między osobami mającymi dostęp do nowoczesnych technologii oraz tymi, które go nie posiadają.  

Podział ten został spowodowany przez szybki postęp technologiczny. Nowoczesne rozwiązania zaczęły wypierać stare i jeszcze starsze. Co chwilę w sklepach pojawiają się nowsze sprzęty, a ich producenci stale prześcigają się we wprowadzaniu dodatkowych funkcji. Warto zatem przywołać kilka przykładów dotyczących sprzętu AGD. 

Kiedyś prało się ręcznie na tarach. Ubrania trzeba było przedtem odpowiednio namoczyć, bieliznę dodatkowo wygotować, a pościel wykrochmalić. W ten sposób pranie było nie tylko czyste, ale i dłużej zachowywało świeżość. W latach 80 dwudziestego wieku zaczęły upowszechniać się elektryczne pralki wirnikowe tzw. Franie. Nie były one jednak dostępne w każdym domu. Dziś w sklepach mamy olbrzymi wybór sprzętu, a robiąc pranie możemy wybrać nie tylko temperaturę wody, ale i tryb odpowiednio dostosowany do rodzaju pranego materiału np. bawełny czy wełny. Coraz częściej spotykane są też pralki z funkcją suszarek. 

Stare ciężkie telewizory zostały zastąpione przez płaskie lżejsze ekrany. Obraz ma dużo lepszą jakość. Dodatkowo możemy mieć dostęp do bardzo dużej liczby kanałów. 

Kiedyś nie mieliśmy telefonów. Potem pojawiał się jeden na miejscowość lub można było je spotkać u kilku sąsiadów. Z czasem telefony stacjonarne były już w większości domów, a dziś każdy młody człowiek ma w kieszeni własny telefon komórkowy. Już dawno przestał on służyć tylko do dzwonienia. Prawie wszystkie telefony mają dotykowy ekran i robią dobre zdjęcia, często zastępując klasyczne aparaty. Najbardziej liczy się w nich jednak dostęp do Internetu. 

Możemy dziś zakupić zarówno komputery stacjonarne, jak i przenośne laptopy. Zależnie od modelu mogą one posiadać tak wiele funkcji, że nie sposób wymienić wszystkich. 

Telefony i komputery szczególnie z dostępem do Internetu stanowią dziś podstawę komunikacji i informacji. Postęp technologiczny jest w zasadzie nieprzewidywalny, już teraz w dużym stopniu telefony zastępują komputery. Dla seniorów dużą barierą jest pokonanie lęku przed nowymi technologiami. Obawy dotyczą przede wszystkim możliwości uszkodzenia urządzenia przy nieumiejętnej obsłudze. Nic bardziej mylnego. Tego typu bariery tworzą się tylko i wyłącznie w naszych głowach. Maszyny wytrzymają wszystko, oprogramowania są zwykle intuicyjne. Tak więc w obsłudze sprzętu przez seniorów najważniejszą rzeczą jest oswojenie się z urządzeniami i przełamanie wszelkich lęków i obaw od strony psychicznej. 

W dzisiejszych czasach nawet zwykły czajnik zastępuje się elektrycznym. Postęp technologiczny nas otacza i jest nieunikniony. Od nas zależy, czy spróbujemy go zaakceptować i zrozumieć, czy się przed nim schowamy. 

CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS