wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

Dojrzałe miłowanie

Uczucie, jakim żywimy bliską nam osobę, jest zawsze wyjątkowe, związane ze wspólnymi przeżyciami, planami, a przede wszystkim oczekiwaniami dotyczącymi związku. Miłość nie ma ograniczeń wiekowych, jednak na różnych etapach życia jest inna 

W młodości wiąże się z silnym zauroczeniem. Jest często szaleńcza, impulsywna i ślepa. Pod jej wpływem młody człowiek jest w stanie zdziałać cuda, ale i popełnić wiele błędów. W doborze partnera często kierujemy się wyglądem i atrakcyjnością zewnętrzną. 

W dojrzałych latach uczucie to nabiera innych cech. Jest bardziej stabilne, rozważne i świadome. Jesteśmy bogatsi o różne doświadczenia, a nasze priorytety miłosne ulegają zmianie. Przestajemy koloryzować związki i ludzi. Inaczej definiujemy miłość. W relacjach międzyludzkich potrafimy odróżnić prawdziwą sympatię od powierzchownego zauroczenia. Szukamy czegoś odmiennego niż w młodości. Często zaczynamy podejmować decyzje o wejściu w związek w obawie przed samotnością. 

Miłość jest rozpatrywana na szerszej płaszczyźnie. Potrzebujemy partnera do życia, a nie księcia czy księżniczki z bajki. Kogoś kto będzie trwał u boku na dobre i na złe. Pragniemy, aby był nie tylko obiektem silnych uczuć, ale i codziennym wsparciem. Chcemy mieć pewność, że pomoże nam podczas zakupów, wyjścia do lekarza i zrobi gorącą herbatę w momencie choroby. Radość, jaka wynika z towarzystwa bliskiej osoby jest nieoceniona.  

Z biegiem lat nawet nie do końca udany związek staje się częścią nas samych. Nie chodzi tu tylko o przywiązanie i wspólne nawyki. Jeśli współodczuwamy emocje naszego partnera, upodobniamy się do niego.  

Niektórzy otrzymują od losu piękną, wymarzoną miłość. Co za tym idzie, wspaniałą wspólną starość. Jeśli zdrowie im na to pozwoli, są razem przez kilkadziesiąt lat, do końca życia. Nie ma reguły ani przepisu na miłość idealną. Jednak często zadajemy sobie pytanie, jak zbudować taką relację. 

U każdego człowieka będzie ona inna. Powinna się jednak opierać się na tych samych zasadach. Najważniejsze jest pełne zaufanie i codzienna troska o drugą osobę. Potrzeba pojednania po kłótni, wynikające z niej zrozumienie i wzajemne wsparcie. Branie odpowiedzialności za samopoczucie drugiej osoby i wspólne przezwyciężanie przeciwności losu. Bardzo ważne jest dbanie o siebie w najtrudniejszych momentach, wierność, lojalność i realizacja celów 

Każda miłość jest inna. Jeśli znaleźliśmy obiekt miłowania starannie pielęgnujmy wzajemne uczucie. Jeśli jeszcze nie spotkaliśmy prawdziwej miłości, szukajmy jej wytrwale. Kto wie może jest bliżej niż nam się wydaje. 

CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS