wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

Formy aktywności fizycznej dla seniora

Codzienna aktywność fizyczna może przejawiać się w różnej formie. Są to nie tylko rekreacyjne spacery, ale i wyjście na zakupy czy przechadzka. Porządki domowe również dostarczają nam konkretnej dawki ruchu. Oczywiście, kiedy zmywamy naczynia lub przecieramy kurze, jest ona niewielka. Jednak prasowanie, zamiatanie czy mycie podłóg wymaga większego wysiłku. 

W cieplejszych porach roku dobrym rozwiązaniem będą prace w ogródku czy na działce. Zapewnią nam one dawkę aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki temu nasz organizm będzie wystarczająco dotleniony, a nasza pamięć i koncentracja ulegnie znacznej poprawie. 

Żeby wybrać rodzaj aktywności fizycznej, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim stan zdrowia i kondycję naszego organizmu. Możliwe, że w okolicy organizowane są zajęcia z gimnastyki dla seniorów. Spróbujmy zapytać się o nie w urzędzie gminy. Mogą być to również zajęcia taneczne czy inne zajęcia ruchowe. Rodzaj aktywności na takich zajęciach jest dopasowany do potrzeb większości seniorów i nie powinien sprawić nam problemu. Dowiedzmy się również, jakie ćwiczenia prowadzący poleca samodzielnie wykonywać w domu. Będzie to doskonałym wyjściem w przypadku, jeśli nie będziemy mogli uczestniczyć w którymś z zajęć. 

Często Kluby Seniora, instytucje działające w pobliskiej okolicy np. domy kultury mają gimnastykę w swojej ofercie. Jeśli nigdzie w obrębie gminy nie ma takich możliwości, spróbujmy zgłosić potrzebę stworzenia takiej grupy np. we wspomnianym domu kultury czy świetlicy.  Kto wie ile osób podobnie jak my, chciałoby uczestniczyć w tego typu zajęciach. Warto również zapytać wśród znajomych, ponieważ im więcej osób tym większe szanse na uruchomienie grupy spotkań. Wspólne ćwiczenia są znacznie bardziej przyjemne i motywujące. 

Pamiętajmy, że nawet najmniejsza dawka ruchu jest lepsza niż żadna. Jeśli nie prowadzimy aktywnego stylu życia, powinniśmy zacząć od dziś. Nawyki należy jednak zmieniać stopniowo. 

Nie możemy od razu wyjść pobiegać czy pojechać na rowerze do sąsiedniej miejscowości. Zacznijmy małymi krokami. Jeśli przewlekle chorujemy oraz od dawna bierzemy leki, powinniśmy skonsultować temat ćwiczeń ze swoim lekarzem lub rehabilitantem. 

Każdy organizm jest inny i może różnie zareagować na daną formę aktywności. Nie możemy więc przeceniać swoich możliwości. Dla własnego bezpieczeństwa zachowajmy równowagę. Stańmy się aktywnym seniorem stopniowo dzień po dniu. 

CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS