wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

Jak obudzić uśpione uczucia?

Spędziliście ze sobą parę, paręnaście czy parędziesiąt lat? Obojętność, niezrozumienie i wiele rozmaitych problemów może pojawić się w każdym momencie związku. Nie zawsze wpływ na kłopoty ma długość trwania relacji. Warto zadać sobie pytanie jak to naprawić, dla każdego jest to sprawa bardzo indywidualna.  

Czasem do poprawy relacji w związku wystarczy kilka gestów. Przebywanie ze sobą w zwykłej codziennej życzliwości i wzajemnym zrozumieniu, ma często większą wartość niż duży bukiet kwiatów raz w roku na urodziny. Oddalanie się od siebie nie następuje nagle. Dystans narasta dniami, miesiącami, a nawet całymi latami, dlatego tak trudno jest go zauważyć. 

Odbudowę uczuć i relacji warto zacząć od zwyczajnej rozmowy, dobra komunikacja może nam to umożliwić. Kiedy zaniedbujemy rozmowę rodzą się nieporozumienia. Najtrudniej jest rozmawiać o rzeczach, które dotykają nas codziennie np. zmiany nastroju związane z dolegliwościami fizycznymi. Rozmawiajmy zatem o swoich troskach i obawach, o rzeczach sprawiających radość i dających pocieszenie, o tym jak się czujemy, na co mamy ochotę i o czym myślimy. Pomówmy o naszych dzieciach, wnukach, rodzinie i znajomych – każdy temat do rozmowy wzmacnia nasze relacje. 

Wspomnienia są ważnym elementem naszego życia. Z pewnością jest za nami wiele miłych i ważnych dla obojga wydarzeń. Przypomnijmy sobie, jak było na początku. Pomyślmy o tym, jak wyglądały nasze pierwsze spotkania. Rozmawiajmy tylko o rzeczach pozytywnych. Jak wyglądała nasza codzienność i troski 10 lat temu, a jak wygląda dzisiaj. W rozmowie oprócz mówienia warto również aktywnie słuchać drugiej strony. Patrzmy jej w oczy, dopytujmy o szczegóły i zachęcajmy do rozwinięcia tematu. Najprostsza rada brzmi – gadajmy tak, aby się dogadać. 

Dzisiejszy świat udowadnia nam, jak ważne są słowa. Ich odpowiedni dobór stanowi niezwykłą wartość. Mowa uzupełniona gestami takimi jak uścisk na powitanie, szczery uśmiech, ciepły ton głosu, ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. 

Prawdziwa i dojrzała relacja jest podstawą budowania zarówno związku jak i rodziny. Objawia się ona w byciu razem, w trosce o drugą osobę, życzliwości i małych codziennych gestach.  

„Ostatecznie więź całego towarzystwa, czy to w małżeństwie, czy w przyjaźni, to rozmowa.”- Oscar Wilde 

CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS