Odwiedziny samotności
Samotność to nie wybór. Niestety jest ona coraz powszechniejsza. Pojawia się zarówno u ludzi młodych, jak i u starszych. W tym zestawieniu grupa seniorów jest mocniej narażona, na odczuwanie osamotnienia. Spowodowane jest to naturalną koleją rzeczy związaną z upływem lat. Przyczyny samotności są bardzo różne. Dzieci dorastają, usamodzielniają się i zakładają własne rodziny. Przechodzimy na emeryturę, tracąc przy tym kontakty ze współpracownikami. Dobrzy znajomi niejednokrotnie znikają, przeprowadzają się daleko, popadają w choroby. Największym ciosem bywa najczęściej śmierć rodzeństwa lub współmałżonka. Na początek musimy zaakceptować stratę, ale co zrobić dalej?
Niełatwo poradzić sobie z uczuciem osamotnienia. Przede wszystkim nie należy się wstydzić zwrócić się o pomoc. Człowiek jako istota społeczna potrzebuje bliskich sobie ludzi. Pozostając poza jakąkolwiek grupą, czujemy się źle. Towarzystwo drugiej osoby pozwala nam sobie radzić z trudnościami dnia codziennego. Rozmowa, a nawet sama świadomość czyjejś obecności potrafi podtrzymać na duchu, wywołać uśmiech i zapobiec rozwojowi wielu chorób. Zarówno w kontekście fizycznym, jak i psychicznym.
Uczucia samotności doświadczają najczęściej osoby mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Szczególnie jeśli w przeszłości prowadziły tryb życia wymagający wysokiej aktywności. Mieszkając w bloku wśród wielu innych ludzi, również może towarzyszyć nam samotność. Jest ona cicha, objawia się wycofaniem, apatią, utratą chęci do działań i wychodzenia z domu, smutkiem, brakiem możliwości szczerej rozmowy z drugą osobą, brakiem zrozumienia siebie i otoczenia, brakiem wsparcia.
Z samotnością próbujemy radzić sobie więc w pojedynkę np. poprzez oglądanie telewizji lub rozwiązywanie krzyżówek. Niestety to nie wystarczy. Według najnowszych badań tylko co czwarty senior stara się nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Jest to bardzo ważne w radzeniu sobie z problemem osamotnienia. Rodzajów samotności jest wiele, tak samo, jak różny może być jej stopień nasilenia. Niezależnie od płci, wykształcenia, zawodu, posiadania dzieci, zwierząt, zamożności czy wieku, samotność bywa uczuciem uciążliwym i paraliżującym.
Osobom starszym trudniej jest nawiązać nowe znajomości. Jednak istnieje wiele miejsc, w których możemy poznać szerokie grono osób oferujących wsparcie i towarzystwo. Często są to ludzie znajdujący się w podobnej sytuacji życiowej. Dzięki temu podzielą się z nami nadzwyczajnym zrozumieniem.
Pocieszający jest fakt, że częściej nie wstydzimy się już sięgać po pomoc oraz sygnalizować dotykający nas problem samotności. Nie lekceważmy go
Fundacja Eco Senior ul. Miejska 7 |
|
e.madra@swiatseniora.org | |
+48 607 887 722 | |
Wytycz trasę dojazdu |