wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

Odwiedziny samotności

Samotność to nie wybór. Niestety jest ona coraz powszechniejsza. Pojawia się zarówno u ludzi młodych, jak i u starszych. W tym zestawieniu grupa seniorów jest mocniej narażona, na odczuwanie osamotnienia. Spowodowane jest to naturalną koleją rzeczy związaną z upływem lat. Przyczyny samotności są bardzo różne. Dzieci dorastają, usamodzielniają się i zakładają własne rodziny. Przechodzimy na emeryturę, tracąc przy tym kontakty ze współpracownikami. Dobrzy znajomi niejednokrotnie znikają, przeprowadzają się daleko, popadają w choroby. Największym ciosem bywa najczęściej śmierć rodzeństwa lub współmałżonka. Na początek musimy zaakceptować stratę, ale co zrobić dalej?

Niełatwo poradzić sobie z uczuciem osamotnienia. Przede wszystkim nie należy się wstydzić zwrócić się o pomoc. Człowiek jako istota społeczna potrzebuje bliskich sobie ludzi. Pozostając poza jakąkolwiek grupą, czujemy się źle. Towarzystwo drugiej osoby pozwala nam sobie radzić z trudnościami dnia codziennego. Rozmowa, a nawet sama świadomość czyjejś obecności potrafi podtrzymać na duchu, wywołać uśmiech i zapobiec rozwojowi wielu chorób. Zarówno w kontekście fizycznym, jak i psychicznym.

Uczucia samotności doświadczają najczęściej osoby mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Szczególnie jeśli w przeszłości prowadziły tryb życia wymagający wysokiej aktywności. Mieszkając w bloku wśród wielu innych ludzi, również może towarzyszyć nam samotność. Jest ona cicha, objawia się wycofaniem, apatią, utratą chęci do działań i wychodzenia z domu, smutkiem, brakiem możliwości szczerej rozmowy z drugą osobą, brakiem zrozumienia siebie i otoczenia, brakiem wsparcia.

Z samotnością próbujemy radzić sobie więc w pojedynkę np. poprzez oglądanie telewizji lub rozwiązywanie krzyżówek. Niestety to nie wystarczy. Według najnowszych badań tylko co czwarty senior stara się nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Jest to bardzo ważne w radzeniu sobie z problemem osamotnienia. Rodzajów samotności jest wiele, tak samo, jak różny może być jej stopień nasilenia. Niezależnie od płci, wykształcenia, zawodu, posiadania dzieci, zwierząt, zamożności czy wieku, samotność bywa uczuciem uciążliwym i paraliżującym.

Osobom starszym trudniej jest nawiązać nowe znajomości. Jednak istnieje wiele miejsc, w których możemy poznać szerokie grono osób oferujących wsparcie i towarzystwo. Często są to ludzie znajdujący się w podobnej sytuacji życiowej. Dzięki temu podzielą się z nami nadzwyczajnym zrozumieniem.

Pocieszający jest fakt, że częściej nie wstydzimy się już sięgać po pomoc oraz sygnalizować dotykający nas problem samotności. Nie lekceważmy go

CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS