Podejmujemy walkę z samotnością
Jeśli zdecydujemy się skutecznie walczyć z samotnością, zacznijmy od wyboru najlepszego miejsca do nawiązywania kontaktów towarzyskich. Aktywność fizyczna związana z wychodzeniem z domu jest czynnikiem niezwykle ważnym w przypadku osób 60+. Kluczowy jest powód, dla którego wychodzimy z domu. Zastanówmy się nad możliwościami, jakie oferuje nasze miejsce zamieszkania. W każdej mniejszej miejscowości są dostępne małe domy kultury, w których często organizowane są wydarzenia ze statusem dedykowanym dla osób starszych. A to nie wszystko.
W zależności od miejsca zamieszkania, możemy udać się do miejscowej świetlicy, zgłosić na zajęcia do koła gospodyń wiejskich lub miejskich, koła różańcowego, chóru, czy innych grup spotkań działających przy parafii.
Warto zapisać się też na ćwiczenia fizyczne dla seniorów. Jest to doskonały pomysł na zadbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. W końcu, w zdrowym ciele zdrowy duch. Zajęcia sportowe dopasowane do potrzeb osób starszych nie wymagają bardzo dobrej kondycji, a często stanowią formę rehabilitacji. Jeśli martwimy się o swoje dolegliwości zdrowotne, czy przyjmujemy leki, skonsultujmy sprawę z lekarzem. Warto przed rozpoczęciem ćwiczeń wykonać podstawowe badania krwi, zmierzyć poziom cukru i sprawdzić ciśnienie.
Jeśli lubimy szydełkować, robić na drutach, tworzyć wyszywanki, malować czy rzeźbić, idealnym wyborem będą zajęcia z rękodzieła. Możemy poznać tam osoby o podobnych zainteresowaniach, w zbliżonym wieku. Przy wykonywanych pracach można pogawędzić sobie z nimi o troskach dnia codziennego oraz poznać i zrozumieć wzajemnie swoją sytuację życiową. Kto wie, czego nas nauczą, a może i obudzą w nas pasję do czegoś zupełnie nowego.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy taka forma aktywności jest dla nas lub chcemy na początek tylko spróbować w niej swoich sił, zgłośmy się na zajęcia wprowadzające. Jeśli nam się nie spodoba, bez problemu możemy zawsze zrezygnować. Najczęściej zajęcia organizowane są przez kluby seniora i różne grupy dedykowane dla osób starszych. Działają one między innymi przy instytucjach np. gminnych ośrodkach kultury oraz przy świetlicach. Zapisanie się do takiego miejsca zwykle nie wymaga opłat. Czasami są to symboliczne składki przeznaczane np. na materiały potrzebne do odbycia się zajęć typu włóczkę czy farby.
Cykliczne zajęcia grupowe wspierają prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego. Pielęgnują naszą samodzielność, niezależność, ukazują możliwości i wyjątkowe umiejętności. Dają nam motywację i chęci do rozwoju. Często odkrywają talenty nie odkryte we wcześniejszych latach życia. Jednocześnie dają nam gwarancję poczucia wspólnoty i silnej przynależności do grupy społecznej. Rozwijają pasje wpływające na nawiązywanie nowych znajomości i wymianę doświadczeń. Dzięki temu możemy zacieśnić więzi z osobami z najbliższego sąsiedztwa, które dzięki wspólnemu odkrywaniu nowych obszarów życia przenoszą to na grunt bliskich relacji. Zatem wspólny obiad czy popołudniowa herbata staje się powodem do zacieśniania więzi i powtarzalnym rytuałem. Powód jest prosty. Mamy o czym porozmawiać.
Fundacja Eco Senior ul. Miejska 7 |
|
e.madra@swiatseniora.org | |
+48 607 887 722 | |
Wytycz trasę dojazdu |