wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

Postęp technologiczny w życiu seniora

Postęp technologiczny wymusza na nas zmiany w życiu codziennym. Załatwienie podstawowych spraw urzędowych lub zdrowotnych coraz częściej wymaga cyfrowych rozwiązań. Stało się to szczególnie widoczne, a zarazem przydatne w okresie pandemii koronawirusa.  

Aktywność społeczna również sukcesywnie przenosi się do wirtualnego świata. Zdarza się jednak, że bardzo często jesteśmy z niego wykluczeni. W cyfrowej strefie nie udzielamy się z różnych powodów, a jednym z nich jest brak urządzeń z dostępem do internetu w naszym domu. 

Sprzęt jest dodatkowym wydatkiem, ale kwestia ekonomiczna ogranicza nas tylko na pierwszy rzut oka. Możemy pomyśleć o kupnie tańszych, używanych urządzeń. Warto w tej sprawie zwrócić się o pomoc do bliskiej osoby, rodzina czy znajomi z pewnością wesprą nas radą.  

Pamiętajmy, że pracownik sklepu ma za zadanie nie tylko doradzać klientom, a przede wszystkim sprzedawać produkty. Możemy skorzystać z jego porad, ale jednocześnie zachowajmy ostrożność przy zakupie. Trzymajmy się założonego budżetu i nie przepłacajmy 

Zwykle wystarczą nam tylko podstawowe funkcje, występujące w standardowych modelach. Komputer lub laptop stanowią najprostszy i najwygodniejszy wybór. Co prawda jako narzędzie do komunikacji internetowej może posłużyć nam również telefon komórkowy. Jednak jego znacznie mniejszy wyświetlacz może okazać się trudniejszy w obsłudze, jeśli mamy słabszy wzrok.  

Brak wiedzy na temat rozwiązań technicznych jest całkowicie normalny, a oswajanie się z technologią wymaga cierpliwości. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i nie wstydźmy się poprosić o pomoc. Młodzi ludzie również nieustannie zapoznają się z coraz nowszą technologią. Pytajmy i dowiadujmy się wnuków, bliskich czy znajomych. 

Coraz częściej np. w domach kultury, świetlicach, bibliotekach czy placówkach gminnych organizowane są również specjalne warsztaty z edukacji cyfrowej dla osób starszych. Uczą one jak obsługiwać komputer i pokazują, jakie możliwości daje Internet. Tłumaczą np. jak umówić się na wizytę lekarską, zapłacić za rachunki, załatwić sprawy urzędowe czy napisać wiadomość mailową. Otwórzmy się na technologię, a ona otworzy nam wiele nieznanych dotąd możliwości. 

CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS