wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

Rola aktywności fizycznej w życiu seniora

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku na nasz organizm. To ona umożliwia nam tak zwane pomyślne starzenie się, które polega na utrzymaniu jak najlepszego zdrowia i sprawności w późnych latach życia. Wpływa na samodzielność wykonywania obowiązków domowych i swobodne przemieszczanie się. Odpowiednia ilość ruchu stanowi podstawę profilaktyki większości chorób.  

Dzięki aktywności fizycznej możemy poprawić pracę serca i układu krążenia. Choć nie ochrania nas ona całkowicie przed zawałem serca i udarem mózgu to zmniejsza ryzyko jego wystąpienia. Codzienny ruch usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, reguluje ciśnienie i zmniejsza ilość złego cholesterolu. Jednocześnie uprawiany sport obniża poziom podwyższonego cukru we krwi. Redukuje zatem możliwość wystąpienia cukrzycy oraz często związanej z nią nadwagi i otyłości.  

Aktywność fizyczna niweluje dolegliwości trawienne i zaparcia oraz przyspiesza przemianę materii i spalanie kalorii. Co za tym idzie pomaga nam utrzymać odpowiednią masę ciała.  

Uprawianie sportu korzystnie wpływa na naszą masę mięśniową. Zapobiega nadmiernej utracie mięśni i wspomaga ich pracę. Wszystkie wykonywane przez nas ruchy są bardziej precyzyjne, a codzienne czynności nie sprawiają problemu. Aktywność fizyczna stanowi więc podstawę do utrzymania samodzielności i niezależności.  

Aktywny tryb życia zwiększa również gęstość układu szkieletowego dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na złamania i pęknięcia kości np. podczas niespodziewanego upadku. 

Aktywność fizyczna poza profilaktyką zdrowotną i wspomaganiem leczenia chorób, niweluje również odczuwanie przewlekłych bóli, zaburzeń nastroju i snu. Dzięki ćwiczeniom czujemy się rozluźnieni, organizm jest dotleniony, a noc przesypiamy bez wybudzania się. Ruch jest również skuteczną metodą zapobiegania szybkiemu starzeniu się organizmu.  

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca osobom starszym co najmniej 150 minut aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Oczywiście nie musimy jej wykonywać jednym ciągiem. Czas ten podzielmy np. na półgodzinne lub kilkunastominutowe partie ćwiczeń oraz spacery. Powinniśmy starać się być na tyle aktywni fizycznie, w jakim stopniu pozwoli nam na to stan zdrowia. Zadecydujmy czy prace w ogródku, regularne spacery na świeżym powietrzu czy zorganizowane ćwiczenia dla seniorów będą dla nas najlepszym wyborem. Pamiętajmy jednak, że nie możemy się przemęczać, ani nadwyrężać sił.  

Nie odkładajmy ruchu na potem i nie szukajmy wymówek. Bądźmy aktywni już dziś, a zdrowsi jutro i tak z każdym kolejnym dniem. 

CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS