
Żywieniowa profilaktyka zdrowotna
Profilaktyka zdrowotna to inaczej zapobieganie chorobom oraz dbanie o utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Polega ona na zwiększaniu odporności na choroby oraz ograniczaniu wpływu szkodliwych czynników na organizm. Na wczesnym wykrywaniu pojawiających się schorzeń i szybkim podejmowaniu się ich leczenia.
Jednym z działań profilaktycznych, które są niezbędne do zachowania równowagi zdrowotnej jest wprowadzenie zdrowego sposobu żywienia. W ten sposób możemy skupić się na zapobieganiu konkretnej chorobie lub ogólnie chorobom. Czynniki genetyczne świadczą o zwiększonym ryzyku pojawienia się danego schorzenia, ale nie gwarantują jego wystąpienia. Przykładowo, jeśli w rodzinie występowały problemy z sercem, warto wyjątkowo zadbać o dietę wspomagającą pracę układu krwionośnego. Niezwłocznie należy wyeliminować z jadłospisu słodycze, tłuste mięsa i przetworzoną żywność (czyli produkty zawierające dużo sztucznych dodatków do jedzenia) - w sklepie rozpoznamy ją po etykiecie, ponieważ przetworzona żywność ma długi skład. Wybierajmy więc artykuły z krótszą listą składników.
Instytut Żywności i Żywienia co roku publikuje piramidę, która obrazowo przedstawia jakie proporcje produktów z danych grup spożywczych powinna mieć nasza codzienna dieta. Im wyższe piętra piramidy, tym udział artykułów z konkretnej grupy powinien być relatywnie mniejszy w spożywanych przez nas posiłkach. Niższe piętra mają stanowić podstawę naszych codziennych zachowań. Na samym dole piramidy widnieje aktywność, zarówno fizyczna, jak i umysłowa. Oznacza to nie tylko codzienną dawkę ruchu, ale i rozwiązanie krzyżówki. Dla prawidłowej pracy organizmu bardzo duże znaczenie ma odpowiednia ilość wypijanej wody, jest to minimum 2 litry na dzień.
W ciągu dnia powinniśmy zjadać od 5 do 6-ściu posiłków w odstępach 2-3 godzinnych. Zwykle są to większe objętościowo śniadania, obiady i kolacje oraz mniejsze drugie śniadania, podwieczorki, a czasem dodatkowo przekąska. Nie muszą być to wymyślne dania. Należy tu nadmienić, że jabłko również uważa się za posiłek - podwieczorek. Jak najczęściej spożywajmy warzywa i owoce. Stawiajmy na produkty zbożowe, pełnoziarniste np. bułki graham czy chleb z ziarnem. Dostarczą nam one cennych witamin z grupy B oraz błonnika. Jedzmy niedosładzane, naturalne produkty mleczne takie jak jogurty i kefiry, mleko, twarożki i sery. Zapewnią nam one odpowiednią ilość wapnia i witaminy D w naszej diecie. Spożywajmy ryby, jaja, chude mięsa i nasiona roślin strączkowych. Są one źródłem niezbędnego białka dla naszego organizmu. Wybierajmy oleje roślinne, a ograniczmy spożycie smalcu i masła. Tłuszcz zwierzęcy źle wpływa na naczynia krwionośne, prowadząc do miażdżycy i wielu innych chorób. Unikajmy spożywania cukru i słodyczy. Nie dosalajmy nadmiernie potraw, a zamiast tego posiłki doprawiajmy ziołami np. majerankiem, tymiankiem, bazylią. Miejmy na uwadze, że zalecenia dietetyczne mogą się różnić w przypadku występowania różnych chorób i nietolerancji żywieniowych. W takim wypadku sposób żywienia należy omówić z lekarzem lub dietetykiem.
Codzienne działania na rzecz poprawy zdrowia, są podstawą przeciwdziałania chorobom. Zapewnią nam dobre samopoczucie. Warto więc zadbać o prawidłowy sposób żywienia i cieszyć się jak najdłużej dobrym zdrowiem.
Fundacja Eco Senior ul. Miejska 7 |
|
e.madra@swiatseniora.org | |
+48 607 887 722 | |
Wytycz trasę dojazdu ![]() |