wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

7 sposobów na bycie EKO

  1. Nie marnuj wody. Zmywaj po zatkaniu odpływu zlewozmywaka lub korzystaj ze zmywarki, płucz owoce i warzywa nie pod bieżącą wodą, a w misce, korzystaj z prysznica, a nie z kąpieli w wannie, zainstaluj dwudzielną spłuczkę w w.c., włączaj skrócone programy w pralce. Jeśli masz ogródek, koniecznie zbieraj deszczówkę! W tym wypadku, to co dobre dla środowiska, jest też dobre dla twojej kieszeni.
  2. Oszczędzaj prąd. Zainwestuj w żarówki ledowe lub nowoczesne świetlówki, wybieraj AGD o najwyższej klasie wydajności energetycznej wybieraj krótkie programy w zmywarce i pralce, wyłączaj funkcję stand-by w urządzeniach. Na oszczędnościach zyskają też twoje finanse.
  3. Nie kupuj opakowań. Wybieraj produkty na wagę, a nie zapakowane. Kiedy tylko to możliwe, kupuj produkty bez opakowania albo przynajmniej w dużych opakowaniach. Korzystaj z toreb na zakupy wielokrotnego użytku!
  4. Segreguj śmieci. Im mniej resztek trafi na wysypisko śmieci, tym lepiej. Do ponownego przetworzenia nadaje się większość plastiku, szkło, papier i metal. Jeśli tam, gdzie mieszkasz, gmina nie oferuje selektywnej zbiórki śmieci, znajdź najbliższe punkty, do których możesz je zawieźć samodzielnie. Jeśli możesz, załóż kompostownik.
  5. Kupuj lokalnie i sezonowo. Staraj się kupować żywność, którą wyprodukowano przynajmniej na tym samym kontynencie, na którym mieszkasz. Kupuj to, co akurat rośnie lub owocuje w tym sezonie. Rozejrzyj się po lokalnych bazarkach, sprawdź, czy w okolicy nie działa kolektyw spożywczy, który zbiera żywność od lokalnych, zaprzyjaźnionych rolników.
  6. Jedz ekologicznie. Wybieraj żywność, którą wyprodukowano zgodnie ze ścisłymi przepisami rolnictwa ekologicznego. Masz gwarancję, że nie użyto przy ich uprawie szkodliwych środków ochrony roślin, że okolica, w której rosną, nie jest skażona. Niemniej istotne jest też to, żezdje w ekologicznych hodowlach dba się o dobrostan zwierząt.
  7. Sprzątaj i pierz ekologicznie. Wiele nowoczesnych środków czystości i proszków do prania to prawdziwe osiągnięcia chemii i technologii, a jednocześnie spore obciążenie dla środowiska – zarówno na etapie produkcji, jak i wtedy, gdy po użyciu ich resztki trafią do kanalizacji. Wykorzystuj staroświeckie metody: sodę oczyszczoną, ocet, sok z cytryny, sól. Prać możesz używając specjalnych orzeszków. Ich skorupki są nasiąknięte substancjami, które spieniają wodę; można ich używać kilka razy.
CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS