
7 sposobów na bycie EKO
- Nie marnuj wody. Zmywaj po zatkaniu odpływu zlewozmywaka lub korzystaj ze zmywarki, płucz owoce i warzywa nie pod bieżącą wodą, a w misce, korzystaj z prysznica, a nie z kąpieli w wannie, zainstaluj dwudzielną spłuczkę w w.c., włączaj skrócone programy w pralce. Jeśli masz ogródek, koniecznie zbieraj deszczówkę! W tym wypadku, to co dobre dla środowiska, jest też dobre dla twojej kieszeni.
- Oszczędzaj prąd. Zainwestuj w żarówki ledowe lub nowoczesne świetlówki, wybieraj AGD o najwyższej klasie wydajności energetycznej wybieraj krótkie programy w zmywarce i pralce, wyłączaj funkcję stand-by w urządzeniach. Na oszczędnościach zyskają też twoje finanse.
- Nie kupuj opakowań. Wybieraj produkty na wagę, a nie zapakowane. Kiedy tylko to możliwe, kupuj produkty bez opakowania albo przynajmniej w dużych opakowaniach. Korzystaj z toreb na zakupy wielokrotnego użytku!
- Segreguj śmieci. Im mniej resztek trafi na wysypisko śmieci, tym lepiej. Do ponownego przetworzenia nadaje się większość plastiku, szkło, papier i metal. Jeśli tam, gdzie mieszkasz, gmina nie oferuje selektywnej zbiórki śmieci, znajdź najbliższe punkty, do których możesz je zawieźć samodzielnie. Jeśli możesz, załóż kompostownik.
- Kupuj lokalnie i sezonowo. Staraj się kupować żywność, którą wyprodukowano przynajmniej na tym samym kontynencie, na którym mieszkasz. Kupuj to, co akurat rośnie lub owocuje w tym sezonie. Rozejrzyj się po lokalnych bazarkach, sprawdź, czy w okolicy nie działa kolektyw spożywczy, który zbiera żywność od lokalnych, zaprzyjaźnionych rolników.
- Jedz ekologicznie. Wybieraj żywność, którą wyprodukowano zgodnie ze ścisłymi przepisami rolnictwa ekologicznego. Masz gwarancję, że nie użyto przy ich uprawie szkodliwych środków ochrony roślin, że okolica, w której rosną, nie jest skażona. Niemniej istotne jest też to, żezdje w ekologicznych hodowlach dba się o dobrostan zwierząt.
- Sprzątaj i pierz ekologicznie. Wiele nowoczesnych środków czystości i proszków do prania to prawdziwe osiągnięcia chemii i technologii, a jednocześnie spore obciążenie dla środowiska – zarówno na etapie produkcji, jak i wtedy, gdy po użyciu ich resztki trafią do kanalizacji. Wykorzystuj staroświeckie metody: sodę oczyszczoną, ocet, sok z cytryny, sól. Prać możesz używając specjalnych orzeszków. Ich skorupki są nasiąknięte substancjami, które spieniają wodę; można ich używać kilka razy.
Fundacja Eco Senior ul. Miejska 7 |
|
e.madra@swiatseniora.org | |
+48 607 887 722 | |
Wytycz trasę dojazdu ![]() |