wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

Rozważania o wykluczeniu finansowym seniorów

Średnia długość życia około na początku XIX wieku wynosiła 40 lat; w ciągu stu lat wzrosła do 50 lat dla obu płci. Stały wzrost w populacji osób powyżej 50 roku życia potwierdza skuteczność́ medycyny ale powoduje następstwa ekonomiczne np. związane z malejącą liczbą rąk do pracy i rosnącą grupą emerytów, a także społeczne – związane np. z zapewnieniem seniorom godnego poziomu życia.

Proces, w którym obywatele doświadczają problemów w dostępie do korzystania z produktów i usług finansowych na dostępnych rynku, które są odpowiednie do ich potrzeb i umożliwiają im prowadzenie normalnego życia w społeczeństwie.

Skalę wykluczenia finansowego determinuje wiele czynników społecznych, ekonomicznych, kulturowych oraz niska wiedza ekonomiczna i finansowa.

Oto kilka przyczyn wykluczenia finansowego seniorów:

  • Wygoda - wielu seniorów otrzymuje świadczenia emerytalne czy rentowe przez listonosza do domu. Korzystanie z banku jest dodatkowym krokiem do otrzymania „własnych” pieniędzy, wymaga wyjścia lub dojechania do placówki, obsłużenia bankomatu lub użycia karty.
  • Lęk przed korzystaniem z nowych technologii- seniorzy obawiają się, że przez maszynę mogą stracić lub mieć zablokowany dostęp do pieniędzy. Są przyzwyczajeni do przechowywania gotówki w domu.
  • Brak zaufania do instytucji finansowych - nie rozumieją produktów bankowych np. darmowe konto, jest formą jakiegoś przekrętu, ponieważ jak to - bank daje coś za darmo...
  • Kult gotówki - jest to wymiar psychologiczny, posługiwanie się gotówką kojarzy się z większą kontrolą nad finansami niż korzystanie z karty.
CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS