wielkość tekstu:
Kontrast:
Świat Seniora
Artykuły

Zmniejszanie poczucia osamotnienia u seniorów

Samotność odczuwamy w różnych momentach życia. Czasem sami znajdujemy sposoby, aby szybko się jej pozbyć. W pojedynkę nie zawsze jest to jednak możliwe. Zatem pomocy w niwelacji osamotnienia warto poszukać u innych. Niekiedy wystarczy obecność drugiego człowieka, a innym razem specjalistyczna porada psychologiczna.  

W momencie kiedy towarzyszy nam samotność, możemy zwrócić się do jednej z organizacji oferujących wsparcie dla osób starszych. Takie placówki są tworzone właśnie dla seniorów, a osoby w nich działające wiedzą jak służyć dobrą radą. Nie musimy więc obawiać się pójścia do takiego miejsca czy rozmowy z kimś zupełnie obcym. 

Możliwości dostępu do pomocy determinuje najczęściej nasz stan zdrowia oraz miejsce zamieszkania. Badania opinii populacji osób starszych dowodzą, że osoby te mieszkające na obszarach wiejskich częściej czują się samotne niż seniorzy z miasta. Na wsiach musimy polegać np. na komunikacji autobusowej. Innym wyjściem jest poproszenie kogoś z rodziny lub znajomych o zawiezienie nas np. na zajęcia zorganizowane. Najczęściej jednak nie chcemy czuć się zależni od innych i nie prosimy o pomoc. W związku z tym powinniśmy mieć na uwadze, że sama aktywność społeczna przyczynia się do poprawy poczucia naszej niezależności. Warto więc rozważyć wszelkie możliwości jakie oferują nam bliscy i otoczenie.  

Nie zawsze trzeba być fizycznie samemu, aby odczuwać samotność. Często otoczeni ludźmi czujemy wewnętrzną pustkę. Zdarza się, że nie jesteśmy zadowoleni ze swoich relacji społecznych, ze względu na ich jakość. Wskutek tego niezależnie od ilości naszych znajomości czujemy się porzuceni, niechciani i zapomniani. Z raportu „Oblicza Samotności” przygotowanego przez Szlachetną Paczkę z 2021 roku dowiadujemy się, że co czwarty Polak odczuwa samotność, a co o trzeci Polak powyżej 75- tego roku życia mieszka sam. Skala problemu osamotnienia wśród osób starszych jest więc niebagatelna. 

Ważnym elementem wpływającym na samopoczucie są pory roku. Słońce powoduje w naszym organizmie wzrost poziomu hormonów (np. serotoniny) poprawiających nastrój. Latem bliskość natury i przebywanie na świeżym powietrzu poprawiają dotlenienie organizmu. Przebywanie na słońcu wiąże się również z produkcją witaminy D. Jej zbyt mała ilość w organizmie prowadzi do problemów pracy układu nerwowego, a co za tym idzie wpływa również na funkcje mózgu i zmianę sposobu myślenia. Zimą i jesienią mała ilość słońca sprawia, że czujemy się smutni i przygnębieni. Te aspekty mają wpływ na pogłębienie poczucia osamotnienia.  

Postępująca cyfryzacja (postęp technologiczny w dziedzinie komunikacji) jest jednym z rozwiązań mających na celu wyjście z samotności. Elektroniczna forma kontaktu z bliskimi może być elementem uzupełniającym w kontekście nawiązywania relacji i ich podtrzymywania. Należy również wspomnieć o coraz większej ilości stron i serwisów internetowych z treściami specjalnie dedykowanymi osobom starszym. Znajdziemy na nich treści bogate w wycieczki i warsztaty przeznaczone dla osób w starszym wieku. Jest to doskonały pomysł na zaktywizowanie całych grup wokół ciekawych organizowanych przez różne podmioty i instytucje wydarzeń. Gorąco zachęcamy do przeglądania tego typu inicjatyw i uczestnictwa.

CMS
CMS

Fundacja Eco Senior

ul. Miejska 7
11-400 Kętrzyn 

CMS e.madra@swiatseniora.org
CMS +48 607 887 722
CMS Wytycz trasę dojazdu CMS